Komentáře
No momentalne tam uz OM10 je. :) Tie fotky su stare asi 2 roky, vcetne popisu, takze sa na ne celkom nedrz. :)
Vítám myšlenku prezentace hi-fi audio gramofonů na tomto blogu. Tesla Litovel - to byla klasa...Takový NC-450 - český mercedes. Špičkové ramínko P1101, zdařilá kopie anglické značky SME. Těžký talíř 300 mm, řemínkáč, stroboskop, fotoelektrické koncové vypínání, zvedáček, mahagonový sokl, plexi kryt. Měl jsem ve sbírce, obludně složité zapojení elektroniky řízení a regulace...Autorizovaný servis prováděl dříve pouze výrobce ! Po uvolnění trhu a rozšíření cenově dostupných CD přehrávačů jsem prodal. LP desky ovšem zůstaly, tak co s nima ? Pořídil si Pioneer PL-335, plný automat. Designe super japan, ale Tesla...poctivý, téměř profi gramec ! Dodnes uznáván, audiofily ceněn a vyhledáván . Vhodný pro instalaci eliptické přenosky (hrotu) Ortofon, Shure, Philips, JVC.
Lecho:
Poslední dobou zvažuji, že blog bude asi zaměřen vyloženě jen na audio techniku. Články týkající se škodovek nechám v archívu a doplním něco málo o svojí škůdce, ale bude to asi tedy převážně o magnetofonech, gramofonech a zesilovačích, prostě audio
Vilda:
To je dobrej nápad !Poslední dobou jsem si to tu oblíbil.Ale občas pokecat o škodovečkách apod.je taky příjemný,mimochodem jsem svoje první 4 řidičské roky jezdil s otcovou 105S verze M z roku 85 a nikdy mně nenechala ve štychu otec jí má dodnes a jelikož je tzv. sváteční jezdec bude mu jezdit navěky.Články o gramcích jsou paráda ,neškodil by nějakej zesík Tesla to je určitě zajímavý téma.
Ulver:
jj, eMko je pěkný, ale já radši "chromové" užovky Zesilovače zatím ne-e ale bude tu rubrika "Tunery", sehnal sem Teslu Soprán v skoro netknutém stavu, tak ji sem dám

glx-tak to jo.trošku ti ho závidím.ale letos plánuju,nějakou funglovku.asi pro-ject, 2 kousky ,se mi od nich líbí.jinak mám doma, starý zesik sony TA 5055 solid state.CO se týká lp v pohodě kupuji funglovky třeba od erica claptna album reptile za nějakých 450kč,to jde ne?
leon:
Kde se daj sehnat nové LP? Mám zájem, pokud je na tom nějakej Rock, nebo Punk.

Vilda:Tak já,bydlím kousek od Brna.Funglovky,tam prodávají v Bontonlendu od simplyvinyl.com za 900kč.jsou to spíš starší reedice např. Cream,Velvet underground,Marylin Manson.Pak ještě v Indies record,tam jsem viděl funglovky od U2 a tak,za přijatelnější ceny.Já,nakupuji v Blansku v malém music shopu a majitel, má stále něco na prodej,případně na objednávku.Nedávno jsem koupil Sabaty,koncert z roku 2007
U nas to chalani vozia z Rakuska. Tam sa da zohnat vsetko...od Wagnera, cez Deep Purple, Pinkfloyd, U2 az po Nelly Furtado (to som mal doma nedavno a Maneater z LP bol po dynamickej stranke neskutocny).
leon: Jo, pro-ject 2 je moc pekny stroj. Je hodne podobny tej NC500, ako aj pro-ject 1.2. Ja osobne som strasne tuzil po 6.9, ale chcel som vtedy nejake novsie auto a tak som novy gramofon vypustil.
Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o gramofonu Tesla NC 420. Je to dobrá volba?
leon:
Hm, to by se mi líbilo. Podívám se u nás v jedný prodejně, sto let sem tam nebyl, tak třeba mi daj typ na nějaký obchod v Praze.
Vilda: Jo, NC420 je uz docela slusny gramofon. Neni to ziadny bakelitak a ma uz MM prenosku.

Vilda. tak jsem doma zalistoval ve starším časáku,asi 2 roky starý Highend report,a našel jsem tam,že v pasáži kina Blaník je prodejna nových i na objednávku,tak i starších lp,které jsou vyprané v myčce na lp a navíc se tam prodává fajnšmekrovská technika ze zlaté éry analogu.Ta prodejna se jmenuje Binderphon a má i internetové stránky.Tak co,jakej jsem

V PRAZE.

TESLA NC 420 jinak taky NAD,ve dřevěné verzi se jmenoval LENCO.Pro začínajícího gramofonáře,parádní věc.V návodu je totiž napsáno jak nastavit svislou sílu na hrot,nejdůležitější věc na gramofonu,ke kterému jinak potřebujete šablonu,s azimutem je to horší a také má antiskating,to je dobrá věc.Doporučuji,přenosku ortofon om 10 nebo jinou lehčí a s eliptickým hrotem.Já ho mám postavený,na antirezonančních pucích.Mám ho v regálu na komponenty,trápím ho přes předzesilovač Pro-ject mk2 a přináší mi tu pravou pohodu do života.Je to jeden z produktů geniálního konstruktéra Jiřího Jandy.

Krucinál,já už blbnu,já myslel NC 470.Ty NCéčkový řady mám jaksi popletený.Ale ,jsem pro jakoukoliv Teslu řady NC,pokud je ve slušném stavu.Tak se omlouvám,mněl jsem perný den.
Tesla Litovel NC-420 jsem používal, ve své době (asi tak r.1979-1980) lepší střední třída. Rovné trubkové ramínko, MM přenoska VM2101, půlpalec (montáž 12.5mm), vhodný pro instalaci shure M75, ortofon OM B5, JVC Z4S apod.
Řemínkový pohon, synchronní motorek přímo na síť bez nutnosti jemné regulace. Neměl však koncový vypínač, zvedák přenosky ano. Dřevěná skříňka černobílá nebo dýhovaná, plexi kryt. Pořizovací cena cca 2.200.-Kčs.
Alternatívní dostupný byl NC-430 (nebo jako samostatné chassis HC-43) S-ramínko, parametry dost podobný předešlému typu. Měl již spolehlivý koncový vypínač spřažený se zvedáčkem přenosky na konci desky.
Vyvážel se pod logem Lenco L-435 a s přípojkami 2 x cinch.

Že se sem,ještě pletu ale tyhle mašiny mají parametry horší než ty nejhorší cd plejery,ale po zvukové stránce to ustřelí,všem komerčním všechnodigitalpřehrávačům zadek!!
Tesla NC-470 přišel na trh později, tak v polovině 80.let XX.století. Upoutal pozornost spíš hezkým designem, svými parametry nevybočoval z řady NC-420, NC-430...Existovala vývozní modifikace pod označením NAD-5120 s originálním a zcela původním plochým pertinaxovým ramínkem, pohonným motorkem na 60Hz a přípojkami cinch. Doprodej byl v bazaru po revoluci za pár stovek, bez přenosky. Kdo se zajímal a znal - ten ho koupil. I když vedle stříbrňáků Sony, Technics, JVC...vypadal jak chudý příbuzný. Ale deska na něm zní...
Lecho: Len pre doplnenie, NC470 bol povodne vyvinuty cisto ako lacne hi-fi gramochassis pre znacku NAD s oznacenim 5120, a ako si uz napisal s plochym pertinaxovym ramienkom. Tesla ho pol roka nato modifikovala trubkovym ramienkom (u nas ten pertinax nemal kladnu odozvu) a u nas predavala pod oznacenim NC470.

Vilda:
Tesla NC420 je supr stroj.Vlastním ho už dva roky a hraje fakt dobře.Jsem s ním spokojen.Myslím že je to dobrá volba.Sehnal sem jej ve sběru:)
Hanz:
Tu NC 420 má kámoš.. pokusím se ho od něj nějak nenápadně vyloudit.. snad mi ho nechá.
K těm LP: chodí mi do pošty novinky Pražského BlackPoint Music a teď zrovna s další nabídkou nově lisovaných vinylůs věcmi jako Clapton, Miles Davis, Hancock atd v cenách kolem 350Kč. Já je nekupuju, páč mám plnou bednu svých starých LP stále marně čekajících na digitalizaci (ne kvůli kvality, ale kvůli snadnějšímu poslechu a opotřebení), ale vybral bych si tam.
Pustit si klasickou desku byl a je přímo rituál, s očistěním atd, člověk si na to musí udělat čas a pohodu, protože CD stopnu a zase pustím kdykoli, i kotoučák, ale deska a jehla se pokaždé mírně obrušují a tak je třeba si rozmyslet, jestli mám čas na poslech, nebo ne. Ale pak to stojí za to. Někdy mi u CD chybí sem tam to jemné lupnutí a zvuk pokládané přenosky.
Dalibor E: U toho CD mi chyba viac veci, ale to uz je o inom. :)))
Asi stárneme neboť i já poslech z CD, přebuzené sykavé výšky a dunivé basy co houpou lustrama v obýváku, trhaj sluch i repráky...ořezávám ekváčem aby to znělo jak za starých časů, z elektronkového superhetu a na středních vlnách (AM) radia Luxemburg nebo London BBC v 70.letech...
Když nastupovaly CD, všichni jásali, protože se tvrdilo, že jsou to nezničitelné nosiče s neomezenou životností - tragický omyl. Válečky z fonografů hrají dodnes, neříkám, že v Hi-Fi kvalitě, ale nehrozí u nich hláška NO DISC.
CD je fajn pro běžný poslech, ale klasická vinylová deska, nad kterou všichni zlomili hůl, přežije i záznam do buněk tropických mravenců, či čeho se ještě dočkáme . Takže chránit gramofony a desky, chránit!
Kdysi jsem teoreticky spekuloval o možnosti přestavby a rekonstrukce pohonu gramofonu rozšířením o rýchlost 66.6 ot./min. Proč zrovna 66.6 ot./min.? Je to přesně dvojnásob běžné rýchlosti otáčení LP (33 1/3) no a přepisem snímku z desky na cívkáč rýchlosti posuvu pásku 19.05 cm/s a následným poslechem na 9.52 cm/s se docílí poloviční čas záznamu nebo jinak dvojnásobná produktivita ! Stačilo by vyrobit vysoustružením z hliníku nebo silonu náhradní řemeničku vhodného průměru na motor gramofonu. Bohužel, myšlenka již neadekvátní dnešní době, CD-R se kvalitně vypálí za 5-7 min., bez citelného úbytku jakosti.
Lecho:
To je hodně zajímavý nápad, byť už je passé, ale napadají mě tři věci: Za prvé problém se zpřevodováním u mechanického pohonu, u elektronicky řízených motorků je to jen otázka řídícího kmitočtu, pokud to ovšem ten motor snese. Není problém skoro cokoli vysoustružit, ale co když by pak neexistoval potřebný řemínek? Za druhé co by vlastně dvojnásobná rychlost udělala s jehlou a drážkou - jednak co se týče opotřebení a jednak jestli by vůbec stíhala kopírovat drážku. A za třetí: pro každou rychlost na magnetofonu se používá jiná časová konstanta, takže možná, že přehráváním s poloviční rychlostí by utrpěla kmitočtová charakteristika. Nepíšu to proto, že bych ten nápad chtěl nějak shazovat, naopak - zajímaly by mě názory všech, co k tomu chtějí něco říct, jako je Vilda, balenoGLX, pan Novák-pokud tu ještě chodí atd.
Byla to jen teoretická úhaha neboť prostým zvýšením rýchlosti snímání na 2x by se asi znatelně ovlivnila kmitočtová charakteristika a nutné korekce výchozího signálu. Ale v praxi jsem provedl pokus tento: 2 cívkáče, Unitra M-2405 S a Tesla B-116 propojené DIN kabelem, jeden pro snímání, druhý pro záznam. Zdrojový pásek nahrán na 9.52 cm/s se přehrával na 19.05 cm/s a taktéž záznamový stroj běžel na 19.05 cm. Po ukončení se zpětně zařadila rýchlost 9.52 cm a proces se reciproče obrátil. Výsledkem byl poloviční čas záznamu. Myšlenka zcela originální a přišla dříve než trh elektroniky zahltily cassette double-decky z dovozu které funkci high-speed-copy-dubbing měly standartně instalovanou.
dalibor e.:
K tomu nápadu s gramofonem s rychlostí 66,6 ot/min bych měl asi obavu též s rychlejšího opotřebení desky a jehly. Pokud jde o přehrátí na magnetofon, bál bych se další věci. Např. B73 má na rychlosti 19 jiné výšky než na rychlsti 9 při použití třeba pásku BASF DP 26, tudíž by záznam asi kvalitu nijak nezískal.
Napadla mě ale jiná věc, ale je to blbost. Jelikož používám teď díky B73 jen rychlost 19 a opravdu jen vyjímečně rychlost 9, tak že bych sehnal setrvačník z B73 do nově získané B730 ale to je blbost, myslím že by došlo ke zbytečně rychlejšímu opotřebení hlavy ANH 935.
Průmyslové kopírování audiokazet taky probíhalo vyšší rychlostí, ovšem na kopírovacích přístrojích extra k tomu upravených.
Treba si uvedomit, ze pri prehravani zaznamu dvojnasobnou rychlostou su aj vystupne kmitocty dvojnasobne. Teda ak ma nahravka v originalnom zneni povedzme 40-15 000Hz, tak pri reprodukcii dvojnasobnou rychlostou ma 80-30 000Hz. Ak by sme chceli takto reprodukovany zaznam nahravat, potrebovali by sme zariadenie, ktoreho rozsah by bol tiez do 30 000Hz, co bezne komercne magnetofony s rychlostou 19,05cm/s nedosahuju. Ak teda uvazime, ze origo zaznam rychlostou 9,53cm/s mal 40-15 000Hz, budeme ho prehravat rychlostou 19,05cm/s (kedy bude rozsah uz 80-30 000Hz) a ten budeme nahravat na druhy magnetofon rychlostou 19,05cm/s, ktoreho rozsah bude 40-20 000Hz, bude mat tento novy zaznam pri prehravani rychlostou 9,53cm/s rozsah len 40-10 000Hz. Takze taketo zvysovanie produktivity jednoznacne nelze doporucit.
Profesionalne zariadenia pre prepis kaziet prepisuju 8-nasobnou rychlostou, pricom ich rozsah je 240-120 000Hz.
Zháňam tanier na gramofón Tesla NC 500 HIFI, za odpovede vopred Ďakujem.
No poohlédnu se. Jinak doporučuji novější a velmi podobný NC-450, hezčí skříňka, precízní kouřový plexi kryt, fotoelektrický koncový vypínač a zvedák přenosky po dohrání desky. Velmi užitečná funkce, při opomenutí obsluhy šetří se hrot i deska. NC-440 to neměl.
Netušíte, jak se nastavuje síla na hrot u NC420? Při vyšroubovaném závaží na hranu se při povoleném aretačním šroubu posunovalo do rovnováhy a pak každá drážka na závaží, o kterou se zašroubuje bylo zvýšení síly o 10mN?
Má někdo návod k obsluze pro NC 440?
Za poskytnutí nebo informaci moc děkuji!
Nemate nekdo navod jak nastavit ramenko na NC500 po instalaci nove vlozky? Pripadne oskenovany navod ke gramofonu? Diky
Kolega z práce má gramofon NC 440. Nepoužívá ho. Pokusím se ho ukecat, zda by mi ho neprodal, je to fakt pěknej gramec. Viděl sem ho a musím říct že ramínko přenosky jde nádherně lehce.
ahoj ,pokud máte zájem můžu vám nabídnout výborný gramofon NC 470 je dohromady v nádherné retro sestavě original Tesla ,zesilovač a sluchátka .zabýváme se starými gramofony ,prodejem kvalitních LP nových i bazarových a další .
mrkněte na náš web www.hfr.cz a nebo se stavte .
pouzivam gramo teslu NC-300,mam prepojenie cez krabicku MM s adapterom cez yamahu RX459t spolu s repro yamaha NS 325F stlpy.poradte nejake lepsie riesenie gramofonu lebo moc mi nevyhovuje tato kombinacia.dakujem
Neviete náhodou, ako je to s kvalitou gramofónu G 710A
z TESLA veže 710A , od akého typu je odvodený ??

Gramofon do této minivěže je vlastně šasi HC43 vestavěné do skříně v designu shodném s ostatními komponenty této sestavy.
Predám NC 450 vo výbornom stave, ale bez ihly. Hlohovec Slovensko. Nepoužívam ho, a je to dobrý stroj pre fandu do starých dobrých strojčekov. Napíšte, dohodneme sa...
Zdravim všechny...
Mám doma Nc 450, ale bohužel nevlastním k němu dobový návod, či schéma zapojení... neměl byste někdo v šuplíku...?
Kdybyste to někdo vyhrabal a poslal mi mailem jako obrázky... prosím, prosím... mimochodem, mám doma toroidní trafo vyndané z hifi zesilovače. Primár 220V, sekundár 48V, 2,5A.... to můžu poslat zase já
předem děkuju!
Éro:
NC 450 sem chtěl, ale bohužel sem se jej nedočkal. Bral bych ho hned, ale nyní už vlastním NC300 a posílat to ze Slovenska by se hodně prodražilo a možná by se mohl cestou dost poškodit.
Zdravím tú NC450 z Hlohovca ak ešte je tak beriem a ďalej zhánam NC500 cenu rešpektujem môže byť bez ihly ale funkčný
Zdravím všechny. Pokud sháníte díly na gramofony Tesla, napište mi. Nabízím přenosky řady VM, subtalíře, talíře, kryty, návody ( okopírované ), řemínky ( kromě čtvercového průřezu - NC 450, 452 ) atd. Vše nové ze zásob někdejší Tesly Litovel.
KOUPÍM MAGNETODYNANICKOU VLOŽKU PŘENOSKY OMB 5E NA GRAMO NC 420, DĚKUJI ZA POMOC. P.
KOUPÍM MAGNETODYNANICKOU VLOŽKU PŘENOSKY OMB 5E NA GRAMO NC 420, DĚKUJI ZA POMOC. P.
jsem dalsim blaznem teto doby,mam k nepoznani vytunenou nc440,P1101,a s prenoskouAUDIOTECHNIKA AT440MLa.pres predek cambridge audio,mam i NC420,450,BERETE ME DO FORA-
Zdarte mám nc 440 napojenej na Actidamp MKII...Hraje to jak o život...Ty basy jsou super
Dobrej, já mám doma vllastnoručně vyrobenou hi-fi věž tesla, nahořejsou dvě chassis HC-43 - to je perfektní věc, pod tím AZS 223 s vyměněnými koncáky na 200W - Hi-Fi, pod tím kotoučák b-93 a CD přehrávač Tesla- nevím označení - není tam. Nemůžu si to vynachválit ty HC-43 s vhodnou přenoskou (já používám OrtofonOMB 5E) je to skvělá věc, píšu to abych taky mohl pochválit dobrej gramec a PEPO tobě posílám odkaz, kde se to možná dá sehnat: http://web.quick.cz/ella.praha/gramo.htm
Ahoj všichni, jen pro informaci: NC 500 hifi opravdu stojí za to. Používám teď asi pet let, nejdříve s přenoskou Sumiko Oyster (MM), pak krátce s Denon DL-160 (MC), a teď s Denon D-103R (MC). Poslouchám hlavně klasiku (oratoria, opery, písně) avšak i starší rock z osmdesátých let (Lou Reed, The Cure, U2) a klasický jazz (Miles Davis, Charles Mingus) a modernější jemnější věci (Madeleine Peyroux), které si vyjímečně pořízuji nově, a gramofon rozhodně ve všem obstojí. Krásný čistý zvuk, šasi není slyšet, nekolisá rychlost talíře, jen při nahrávání členy rodiny nesměji dupat. Přes Creative Extigy ho mám spojen s počítačem a vyrábím z desek kompaktní wma (192 kB/sec, 16 bits stereo, rychlost nahrávání 44 kHz). Výsledek poslouchám přes sluchátka (Bose on-ear). Srovnávám ho s Beogram 4000, fungující, s holandskou přenoskou od Tonar (naked diamond), a i v takovém případě kombinace Tesla + Denon obstojí. Chci to uvádět, neznám prakticky nikoho, kdo ještě poslouchá LP, a už vůbec nikoho, kdo používá Tesla - ale rozhodně stojí za to. Zdraví
Jesse
Všechny zdravím, já taky poslouchám teslu, NC500(vyčištěno promazáno nový řemínek seřízeno)+AZG983(vyměněny elity seřízeno). Dalo mi trochu starostí sehnat manuály, ale dobrá věc se podařila. NC 500 je opravdu nejvíce povedený kousek z celé řady NC: jinak se jmenuje taky Goldring EXCELDA, Pro-ject 1, atd. Nastavení je jednoduché, hlavně bacha na přepravní šroubky motoru "vyndat". Raménko P1101 s úspěchem používá Pro-ject s úpravami do dneška i v těch nejdražších verzích. Jediný problém starších gramců jsou gumičky, za totality jsem si je vyráběl a dnes to musím dělat stejně, je však problém sehnat vhodnou modelářskou gumu 2x2mm (ty černé gumy od obchodníků nejsou nic moc - tvrdnou, jsou vestejnorodé a moc tvrdé) kdo zkusil lepší měkčí tak poznal pravdu.
NC43 má také dobrou konstrukci (modifikované raménko má Pro-ject Debut II) doporučuji vyhodit původní antiskating a udělat nový dle Pro-jectu.
Antiskating je dost složitá a záludná věc, ale dobře řešená je na NC440,450,500 a všechny Pro-ject ji používá dodnes.
Všechny zdravím
Provedl jsem průzkum, jak to je s řízením otáček u Pro-jectu, no je to jednodušší než se na první pohled zdá.
1) používají asinchronní motorek na 16V (možná SMR-300-100-16)
2) standartně napájení AC adaptér 16V
3) jako nadstandartní příslušenství SPEEDBOX ve dvou cenových relacích
viz 1) SMR-300-100-12 (12V 125mA) je možno koupit (při zachování původního SMR-300-100-220 je ve SPEEDBOXu navíc výstupní trafo)
viz 2) při výměně motoru AC adaptér 12V min. 2W není problém
viz 3) co je ten SPEEDBOX? no nic jiného než jednočipem řízený generátor sinus 50Hz(33,3ot)/67,5Hz(45ot) takže možná Atmel + DAC08+ TDA2030 a je to.
Nabízí se tedy řešení elektronická regulace pro kterýkoliv gramofon s asynchronním motorem SMR-300, a hned se třeba taková NC430 dostane daleko před NC450, regulace řizená krystalem je přesnější a stabilnější. Absence stroboskopu není problémem, je nutný při teplotních změnách RC oscilátorů (viz. změna otáček během cca 20ti minut po zapnutí. Navíc proti NC s vestavenou regulací není v blízkosti přenosky žádné trafo, tedy žádný brum. Doporučuji zavěšení moturu na ókroužek jako NC500 a Pro-ject, zmizí vibrace od motoru, a výměnu řemínku za měkčí z modelářské gumy "Optimit šedá" 2x2mm (NC500 délka gumy 505mm šíkmo seříznuto a slepeno lepidlem na duše "vulkancement" výsledný průměr 160,8) výsledek je super, kdo neslyšel nevěří.
NC450 má sice "elektroniku"(RC oscilátor) na řízení otáček, ale porovnává se proti pofidérním 50Hz v síti (klidně +- 5%) takže přesnost nic moc. Navíc SPEEDBOX je řízen krystalovým oscilátorem .
Takže není konec starým strojům, Pro-ject nemá koncové vypínání, antiskating se závažíčkem, a u levnějších verzí talíř MDF nebo ocel. plech.
Zdravím všechny.Jsem uplnej začátečník,dostal se ke mě NC 500 a chtěl bych ho přivéct k životu.Proto v první řadě scháním návod od tohoto přístroje.Dík moc
Zdravím všechny.Včera se mi do ruky čistě náhodou dostala část sestavy od Tesly.Jedná se mo magnetofon SM 261 (škoda že tmave barvy) a rádio se zesilovačem 820 A .Po zapojení rádia jsem byl překvapen jak moc pěkně to hraje.Po zapojení magnetofonu už to nebylo ono.Po napojení CD taky ne.Nevíte někdo proč tomu tak je (jestli stáří stroje,špatné kabely atd.)popř.poradit jak správně to pozapojovat?A jěště jedna otázka:jaký gramofon k téhle sestavě patřil?Díky všm za jakoukoliv odpověď
P.S.Našel jsem moc zajímavé stránky se servisnímy návody a manuály na TESLU.Nevim jestli sem mužu dát odkazy.
Zdravím návod na NC500 bych měl pod jménem Goldring ELEKTRA v angličtině
Zdravím a omlouvám se za překlep správně je to Goldring EXCELDA v angličtině
Jo došel tak se na něho mrknu a potom se uvydí.Zatím mi dělá problém anti-skating tahá mi raménko zpět.
zdravím z těch manuálů je jasně vidět jak NC500 pokročila ve vývoji.
co se týče SPEEDBOXU, první pokus jsem provedl, jednoduchý menič 12/220 (řízeno krystalem) stabilita kmitočtu je lepší než 0.02% (měřeno čítačem při teplotě 12-27°C ) NC500 má potom rychlosti 33, 45 a 78. Absence stroboskopu je nepodstatná protože stejně není co nastavovat
ahojte , mam prosbicku, NC 470 hra len na 45, aj v polohe 33, bola spadnuta gumicka pod tanierom aj na malom kolecku, a neviem ci som to tam dal spravne, vedel by i prosim niekto poradit? dik
zdravím NC470 má na přehazování otáček takovou vidličku a řemínek musí procházet touto vidličkou , při změně otáček se tato vidlička naklání a na řemeničce je čep který zachytí gumičku a ta přeskočí do požadované drážky. Doporučuji vyzkoušet se sundaným vrchním talířem, měnit rychlosti je potřeba za chodu motorku.
ahoj miki, dik moc uz to hra perfekto..ahooj dik moc za radu

kdosi se tu sháněl po talíři na NC 500 - jestli jde o ten zinkovej či z čeho to je, tak tu jeden mám :) je ale bez gumového slipmatu.....
Pokud by někdo měl návod k NC 420 a je ochoten ho oskenovat a poslat do mailu, budu mu zauzlován. Jsem čerstvým majitelem tohoto kousku a jako začátečník bych se rád se vším seznámil a hlavně věděl, jak nastavit vyvážení. Dík.
Po letech jsem vytahl NC 500 Hi-Fi a zjiistil jsem, ze ma zkrouceny hlinikovy talir, jako by byl z papiru. Nema nekdo napad jak to vyrovnat, nebo kde sehnat novy? Diky za kazdou radu.

Ahoj, talíř na NC 500 není hliníkovej ale zinkovej ..... jeden mi tu leží a je zadarmo
k dispozici. Sem z Prahy...
to: JP
Diky za reakci na muj prispevek. Napis mi prosim na mail, viz vyse. (V) zmen na@ ale to urcite vis. Diky.

Pavel:
zde najdeš návod NC 420 ,mám ji taky je to dobrá mašinka , http://www.repromania.net/tesla/tesla-gramofony-nc-420/tesla-gramofony-nc-420.php
2 Ulver: Moc děkuji!
Pokud by někdo potřeboval schéma k NZC 420, našel jsem ho tady:
http://www.elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=25433
Nevie mi niekto dať vedeť, koľko váži závažie na antiskating u NC 500? zohnal som ho, ale toto závažie tam chýba. Ďakujem

Zkuz napsat do SEV Litovel tam ti řeknou.
Případně se dá objednat na http://www.needles-and-spins.co.uk/pd_counterweight_for_project_29.cfm
zdravím, závažíčko jsem koupil v AME (www.ame.cz) je pro NC 450 a 500 stejné
fajn, vďaka... som zvedavý, koľo stojí dobierka na slovensko
Ahojte, se zájmem jsem si přečetl komentáře k MC 500. Jsem také spokojeným uživatelem (dokonce prvním majitelem - koupeno za 1000 Kč ze studenské brigády).
Moc rád bych provedl některá zde uváděná vylepšení, zeřízení, výměnu motorku, instalaci CINCH, atd., - ale moc si na to netroufám.
Neporadíte, zda se tím nezabývá někdo komerčně ?
Nabízím náhradní díly na gramofony TESLA - kryty, řemínky, talíře, subtalíře, přenosky TESLA VM, návody a další...
Dále servis těchto přístrojů.
Zájemci pište na email.
[1]: z háním jehlu do gramofonu tipu tesla litovel pentagom t 4 33 mod 500

[9]: Zkus tady www.insanesociety.net
Tak uz ho mam taky doma. Hraje to fakt prekrasne. A libi se mi jak je maximalne manualni
A to me teprve ceka definitivni kabel mezi vystup a zesilovac. Zatim mam utrzeny original prikrouceny k cinch kabelu co jsem narychlo ustrihl
Jinak reminek nastesti menit netreba. vsechno bezi krasne pravidelne a plynule. Aby taky ne se 2,2 kg tezkym talirem :)

Máte Krásné stránky !!!! A ty vydea taky . magnetofony taky miluju ale radši mám Gramofony Pro-ject.Gramofonům fandím hrozně .Mohly by se sem do CZ dovážet desky LP to je jediný mínus . Zavedl bych v česku takzvané Hmv kde by se prodávaly desky cédéčka DVD přenosky kartáčky ramínka gramofony pouze pro-ject .
Dobrý den. Nábízím k prodeji zcela nový nikdy nepoužívaný a dobře skladovaný gramofon TESLA NC 470.
Technicky výborný gramofon určený především na export.
Informace o gramofonu najdete na www.oldradio.cz/gramofon/nc470.htm
Případným zájemcům pošlu na email kvalitní podrobné foto. Ke gramofonu dodám předepsané příslušenství - tj. náhradní pojistka, řemínek, návod na používání. Záruka na bezplatnou opravu 6 měsíců. Gramofon je předprodejně vyzkoušen, seřízen, ložisko talíře namazané. Osobní odběr, nebo dobírkou. Cena je 3700,-kč. Nabízím také náhradní díly + servis gramofonů TESLA.

gramofon mám doma ale už trochu moderní ale nemám jaky

Tak jsem dneska osadil SumikoPearl a je slyset ze k tomuhle gramofonu ji opravdu neni skoda. Hraje to prekrasne a pribyli basy a detaily na vyskach :)
Mohl by mi někdo poradit které šasi je schopné hrát lépe, jestli Tesla NC470 nebo G710A

[95]: Neber to jako fundovanou odpověď 470ka je taková hifi klasika. Ale na te 710ce se mi líbí ten talíř, 470ka má jen takový plecháček s gumou...
Být tebou tak se podívám na aukro myslím že jsem tam viděl nějakou 500ku ta se mi prostě líbí nejvíc :) Akorát je taková víc manuální.
Nabízím náhradní díly na tuzemské gramofony TESLA. Např. přenosky, kryty, talíře, subtalíře, řemínky atd.
Pište na email simamilan@centrum.cz nebo volejte na tel. 603 734 378
[4]: NC 450 electronic vlastním už mnoho rokov. A musím povedať, že zvuk, pokiaľ použijete správne reproduktory a zosilňovač je excelentný. Navyše aj samotné šasi gramofónu pôsobí aj po toľkých rokoch naozaj skvele. Klobúk dole!

Zdravim nemate niekto oskenovany navod a schemu k NC 430 ? Nieco mozem poskytnut aj ja ak potrebujete. Vopred dik, ak mate napiste.
Prosím vás, neví někdo, zda mohu použít hlavu raménka přenosky Conrad http://shop.conrad.cz/websale7/nosic-gramofonove-soupravy.htm?Ctx={ver%2f7%2fver}{st%2f3eb%2fst}{cmd%2f0%2fcmd}{m%2fwebsa, na gramofon NC 420 nebo kde bych sehnal něco, co by tam pasovalo. Děkuji. Mirek
Komentáře jsou uzavřeny.
Na tak dobrý gramofon je lepší přenoska om 10 super,za 1500 kč,osobně ji používám na NC 470.jsem s ní spokojen. om5 nehraje.Osobně bych vyzkoušel třeba sumiko pearl asi tak,do 3000kč.