7. září 2010 v 21:53 | Tomáš Hlíza - Volta190
|
Tesla AZS 220 Hi-Fi
Na obrázku vidíme zesilovač AZS220 ( nožičky nejsou originální ). Jedná se o celotranzistorový zesilovač v kvazikomplementárním zapojení s kapacitní vazbou na zátěž. Rozměrově je zesilovač přizpůsoben jako doplněk gramofonu NC420. Rozměry přístroje jsou 476x 364x 94 mm a hmotnost necelých 8 kg. Vstupy a výstupy ( mimo výstupu na sluchátka ) jsou vyvedeny na zadním panelu zesilovače a jsou provedeny v konektorech na svou dobu obvyklých, to je DIN pětikolík a reproduktorové konektory "tečka - čárka".
Zesilovač obsahuje korekce výšky, basy, volume a balance, dále pak filtry "migh" a "low" pro omezení rušivých signálů. Dále obsahuje konektor pro kvadroadaptér ( AZQ100 ), se kterým můžeme stereo signál rozšířit na 4+0 ( přední L,P a zadní L,P ).
Konstrukční řešení není šťastné. Krabice je vyrobena nejspíše z nějaké slitiny hliníku a tak nevydrží horší zacházení. Problém také nastane, pokud chceme desku korekční části opravit, znamená to kompletně odmontovat přední panel, abychom se dostali ke třem šroubkům, které drží desku korekcí na předním panelu.
Tlačítkové přepínaní je také řešeno nešťastně. Díky přepínačům Isostat ho doprovází relativně silná rána škodící reproduktorům.
Ze zajímavostí můžeme říci to, že zesilovač, jako jediný vyrobený koncernem Tesla, je řešen tahovými potenciometry.
Co můžeme vyzdvihnout, je příjemný zvuk, který hravě překoná
zesilovače typu AZS222 a
223 ( 223 je vlastně totéž co 222 akorát má jinak řešené indikace vybuzení ) a s cenou v poměru 1:4 ve prospěch AZS220 se tento zesilovač může stát příjemným spolubydlícím :-) .
Pokud se po x letech pustíme do zprovoznění zesilovače, mějme na paměti že je nutností
zkontrolování kapacit kondenzátorů či jejich výměna. Zelené a "hovňáky"vyměníme preventivně všechny.
Technická specifikace:
Napájecí napětí: jmenovité síťové napětí zesilovače je 220V/ 50Hz.
Příkon ze zesilovače je 107W +10% při vybuzení na jmenovitý výstupní výkon obou dvou kanálů frekvencí 1kHz.
Výkon:
a) Jmenovitý výkon zesilovače na náhradních zatěžovacích odporech 2x4ohm je 2x20W
b) Hudební výkon je 2x25W
c) Trvalý výstupní výkon je 2x 7W
Vstupní napětí a impedance:
a) magnetická přenoska max. 7mV/ 47kOhmů
b) krystalová přenoska max. 350mV/ 500kOhmů
c) magnetofon max. 250mV/ 500 kOhmů
d) stereo-tuner max. 250mV/ 500 kOhmů
e) kvadro-adaptér max. 150mV/ 15 kOhmů
Provedené úpravy:
Výměna plastových kondenzátorů a dodání MKT kondenzátorů na desku korekcí ( Zesilovač místo nich obsahoval propojky ).
Pro zajímavost citace z jednoho fóra:
"Není to tak dávno, kdy jsem při generálce zesilovače AZS220 /to je ten s posuvnými potenciometry/ objevil v korekční části místo kondenzátorů hloubkového i výškového loudnessu propojky z drátu. Majitel si právem stěžoval, že zesilovač hraje jak z prdele a při tichém poslechu musí dávat běžné korekce hloubky-výšky téměř na maximum. Stačilo doplnit příslušné prvky, seřídit koncové zesilovače a umí to hrát líp, než AZS222-223, přestože AZS218 i AZS220 mají kapacitní vazbu na zátěž. "
Shrnutí:
Zesilovač mohu doporučit pro jeho příjemný neukřičený zvuk. Výše popsaná nešťastná řešení můžeme eliminovat opatrným zacházením a ztlumením potenciometru volume před každým přepínaním tlačítka kanálu.
Výkon 2x20 watt plně postačí jako ozvučení pro pokoj 10m2 a více.
autorem článku a původní fotografie je Tomáš Hlíza - Volta190
naozaj pekný zosik, hlavne že aj príjemne zosilňuje. vedel by som si ho predstaviť s akýmkolvek komponentom TESLA (SM260-1, CD Tesla..atd) všetko je fajn , je elegantný na svoju dobu od tesly ale akosi mi tam proste chýba ešte jeden vstup UNIV. neviem no TUNER , PHONO a TAPE je podla mna dost malo vstupov , no ale čo by tam v tej dobe ešte strkali že , jedine iba ak nejaký fidelista by mal dva kotučaky a robil kopie cievok a mal by do ešte dalšieho vstupu zapojený druhý magič, ale to by bol asi vstup MGF2. ale podstata je že ti to pekne hraje.